Papírová inženýrka

Jmenuji se Kristýna Pavelková, jsem architektka a máma dvou kluků, se kterými se vracím ke svému celoživotnímu koníčku, což je modelování z papíru a zkoumání různých technik, jak papír rozpohybovat. Miluju totiž pop-up knihy, kdy na vás při otevření stránky vyskočí působivý trojrozměrný model. Troufale sama sebe nazývám papírovou inženýrkou.

Papírové inženýrství

Pojmenování papírová inženýrka se může zdát podivné nebo úsměvné, ale "paper engineering" je skutečně obor zabývající se "kouzlením" s papírem, až neuvěřitelnými triky, jak papírem překvapit pozorovatele, nejrůznějšími mechanismy, jak papír rozhýbat, důmyslnými technikami, jak z obyčejného papíru tvořit něco naprosto unikátního.

Tvořivé dítě

Už jako dítě jsem ráda vyráběla cokoli z papíru a schovávala si každý malý ústřižek barevných výkresů pro případ využití při dalším tvoření. 

Přestože jsem k různým narozeninám nebo svatbám vyráběla svá originální papírová blahopřání, neuvědomovala jsem si, že je tato dovednost něčím výjimečným...

Architektura

Studium architektury bych neměnila za nic na světě. Architektura je krásný obor, který snoubí techniku s uměním. Posunula mě o velký kus dál. Studium bylo protkáno nezapomenutelnými zážitky se spoustou úžasných lidí. A krom toho – komplexnější průpravu v práci s prostorem, deskriptivě a ve výtvarném umění bych jinde těžko hledala.

Při ohlédnutí zpět si uvědomuji, že pro mé další profesní kroky nebyl určující jen můj diplom, ale i pozvánka k promoci, kterou jsem sama vyráběla pro své nejbližší. Pouhým otevřením pozvánky se uvnitř postavil papírový domeček.

A víte, co mě na práci architekta baví nejvíc? Vymýšlení, promýšlení, řešení různých úskalí a po dokončení návrhu také vyrábění fyzického 3D modelu – zmenšeniny navrženého domu, abych měla alespoň nějaký hmatatelný výsledek náročné práce.

Návrat do dětství

Když jsme si s prvním synem začali prohlížet knihy, probouzela se ve mně touha vyrobit si vlastní prostorovou knihu. Tento sen stále nosím jen v hlavě. Je to potřeba opravdu hodně promyslet a ozkoušet, aby dílo stálo za to.

Z prvního syna už vyrostl další nadšený papírotvůrce. Když jsem se s ním vrátila zpátky do svého dětství a prožívám znovu tu radost a chuť vymýšlet a tvořit papírové srandičky, konečně chápu všechna ta jasná znamení ve svém životě, čemu se mám věnovat, co mě naplňuje a v čem se chci zlepšovat, vzdělávat, zdokonalovat. A že o vlastní pop-up knize nemám jen snít, ale konečně na jejím vývoji pracovat. Právě tuším, že nastala ta správná motivace.

Cesta ke snu s dětmi i s vámi

Vymýšlím jednoduché, ale přesto efektivní vyskakovací/skládací modely, aby si je i děti dokázaly vystřihnout a slepit. Ráda bych s vámi tyto nápady a návody sdílela. Překresluji je do digitální podoby, abyste měli přesné šablony s jasnými popiskami, jak model vytvořit. Stáhněte si pdf, vytiskněte a tvořte! Všechno už máte technicky promyšleno a narýsováno. Stačí popadnout nůžky a lepidlo. 

Je úžasné sledovat dětské nadšení z dokončeného díla, radost, že výtvor překvapí a pobaví i někoho dalšího, komu jej ukáže nebo daruje, a taky zvídavost při zkoumání, jak pohyblivý mechanismus funguje. A nemalou odměnou je rozvoj kreativity, zručnostiprostorové představivosti.

Budeme tvořit různá překvapivá díla a abych úplně neodcházela od svého oboru architektury, přidám i pár tipů na vlastnoručně vyrobené vychytávky do dětského pokoje. Jsem si jista, že se novým dovednostem přiučíme všichni – děti, vy i já. Postupně zdokonalím všechno potřebné k vytvoření pop-up knihy. Budeme si vzájemnou motivací a inspirací. A třeba se sen o vlastní knize brzy zhmotní i u vás doma přímo pod vašima rukama. 

Papírová inženýrka Kristýna Pavelková

Buďte se mnou v kontaktu

Na instagramu mě také najdete pod jménem @papirova_inzenyrka, na facebooku jako Vytiskni a tvoř.

Nebojte se mi sem napsat, pokud máte speciální přání nebo hledáte konkrétní motiv skládanky. Může se stát, že vám ji vytvořím na míru.